BIOGRAFIE

Moped 56


Současná sestava: Vojta Hubinger - Tenké dráty

                                Jan Jašek - Tlusté dráty

                                Patrik Kořínek - Klacíky

Historie:


1980 - Horizont

- jedna z nejznámějších zábavových part. Post první a druhé kytary obsluhovali Vojta Hubinger a Ota Bekárek. Hráli klasický materiál tanečních zábav. Postupem doby Horizont ovlivňovala nová vlna, a  Punkrock.


1981 - Motorové kolo


1982 - Moped

- první sestava: Vojta Hubinger (kytara, zpěv), Ota Bekárek (kytara), Ota Marek (basa) a Jiří Chlumecky (bicí). Moped v roce 1982 vyhrál tzv. Beat Salon (soutěž amatérských kapel z celé republiky).


Roku 1984 kvůli hádkám a sporům o další vývoj kapely zůstal Vojta Hubinger sám.

Nástupcem Chlumeckého se stal Stanislav Šmeral a basu hrál chvilku Miloš Vaculík. Poté hon na zažité kapely nové vlny Hubingerovi přihrál do cesty baskytaristu Viléma Čoka, jenž pak vystřídal Vaculíka. Moped v té době šel zase nahoru a jako trio ve složení Hubinger - Šmeral - Čok vydržel hrát až do ledna 1986, kdy odešel Vilém Čok a nastoupil Karel Adam.


Vojta Hubinger byl nejen výsadním autorem hudby, ale i textů. Kromě občasných milostných témat se většinou týkaly všedních problémů současného mladého člověka a kritizování různých společenských nešvarů (veksl, konzumní život, zlodějina).

A. Opekar to popisuje odborně: "Rýmované verše jsou zpravidla krátké a jednoduché jako v lidové písni. Na rozdíl od lidové poezie jsou však Hubingerovy výrazové prostředky depoetizované a kostrbaté, což je umocněno útočnou, tedy antiidylickou interpretací." Uff!
Moped se s velkým úspěchem účastnil rockových Maratónů 1984 a 1985 a zahrál si i na prvním Rockfestu v roce 1986. Pronikl i do rozhlasu, kde se v soutěži Rock pro tento den držel několik týdnů na prvním místě, vyšel mu i později velmi dobře prodávaný singl u firmy Panton. V televizi se objevil v klipech "Kontrola", "Autobus" a v pořadu Videodisco s úspěšnou singlovou věcí "Válka".

Za nejlepší období Mopedu tedy lze považovat roky 1983 až 1987, to znamená dobu, která novovlnným kapelám u nás příliš nesvědčila. Důvodů, proč byl Moped úspěšný právě v tzv. temných letech, je několik:

Za prvé - Moped vznikl právě v době největších honů na novovlnné kapely, takže potřebovalo být světu ukázáno, že tu existují i jiné talentované skupiny, kterým je třeba dát zelenou.
A za druhé - Moped svoji "společenskou satiru" nehnal do zbytečně vysokých obrátek, takže kulturním pohlavárům připadala jakž takž snesitelná.


Na konci 80. let se styl souboru stále více přikláněl k rockovému zaměření. V této době nahradil na postě baskytary K. Adama pan Karel Dvořák a na znovuobnoveném místě druhé kytary se objevil Dan Nienmerichter. Moped pak s menšími personálními změnami (a také na čas s jiným názvem Lady Jane) pokračoval ve hraní až do dnešní doby, avšak pod názvem MOPED 56. Číslo za jménem bylo reakcí na

problémy se značkou Moped 56.




Moped 56 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky