BIOGRAFIE

Moped 56


Současná sestava: Vojta Hubinger - Tenké dráty

                                Pepa Nesnídal - Tlusté dráty

                                Áda Vitáček - Klacíky

Historie:


1980 - Horizont

- jedna z nejznámějších zábavových part. Post první a druhé kytary obsluhovali Vojta Hubinger a Ota Bekárek. Hráli klasický materiál tanečních zábav. Postupem doby Horizont ovlivňovala nová vlna, a to PUNK


1981 - Motorové kolo


1982 - Moped

- první sestava: Vojta Hubinger (kytara, zpěv), Ota Bekárek (kytara), Ota Marek (basa) a Jiří Chlumecky (bicí). Moped v roce 1982 vyhrál tzv. Beat Salon (soutěž amatérských kapel z celé republiky).


Roku 1984 kvůli hádkám a sporům o další vývoj kapely zůstal Hubinger sám.

Nástupcem Chlumeckého se stal Stanislav Šmeral a basu hrál chvilku Miloš Vaculík. Poté hon na zažité kapely nové vlny Hubingerovi přihrál do cesty baskytaristu Viléma Čoka, jenž pak vystřídal Vaculíka. Moped v té době šel zase nahoru a jako trio ve složení Hubinger - Šmeral - Čok vydržel hrát až do ledna 1986, kdy odešel Vilém Čok a nastoupil Karel Adam.


Hubinger byl nejen výsadním autorem hudby, ale i textů. Kromě občasných milostných témat se většinou týkaly všedních problémů současného mladého člověka a kritizování různých společenských nešvarů (veksl, konzumní život, zlodějina).

A. Opekar to popisuje odborně: "Rýmované verše jsou zpravidla krátké a jednoduché jako v lidové písni. Na rozdíl od lidové poezie jsou však Hubingerovy výrazové prostředky depoetizované a kostrbaté, což je umocněno útočnou, tedy antiidylickou interpretací." Uff!
Moped se s velkým úspěchem účastnil rockových Maratónů 1984 a 1985 a zahrál si i na prvním Rockfestu v roce 1986. Pronikl i do rozhlasu, kde se v soutěži Rock pro tento den držel několik týdnů na prvním místě, vyšel mu i později velmi dobře prodávaný singl u firmy Panton. V televizi se objevil v klipech "Kontrola", "Autobus" a v pořadu Videodisco s úspěšnou singlovou věcí "Válka".

Za nejlepší období Mopedu tedy lze považovat roky 1983 až 1987, to znamená dobu, která novovlnným kapelám u nás příliš nesvědčila. Důvodů, proč byl Moped úspěšný právě v tzv. temných letech, je několik:

Za prvé - Moped vznikl právě v době největších honů na novovlnné kapely, takže potřebovalo být světu ukázáno, že tu existují i jiné talentované skupiny, kterým je třeba dát zelenou.
A za druhé - Moped svoji "společenskou satiru" nehnal do zbytečně vysokých obrátek, takže kulturním pohlavárům připadala jakž takž snesitelná.


Na konci 80. let se styl souboru stále více přikláněl k heavy metalovému zaměření. V této době nahradil na postě baskytary K. Adama pan Karel Dvořák a na znovuobnoveném místě druhé kytary se objevil Dan Nienmerichter. Moped pak s menšími personálními změnami (a také na čas s jiným názvem Lady Jane) pokračoval ve hraní až do dnešní doby.


Od července 2018 hraje Moped v sestavě: Vojta Hubinger (kytara), Pepa Nesnídal (baskytara), Áda Vitáček (bicí)Moped 56 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!